Єристівському ГЗК закидають понад 785 млн грн екологічних збитків

Державна екологічна інспекція Центрального округу відзвітувала про результати планової перевірки ТОВ “Єристівськиій ГЗК”, проведеної з 13 по 24 вересня 2021 року. Повідомлення опубліковано на сторінці ДЕІ Центрального округу в Facebook. 

Відповідно до повідомлення, під час перевірки виявлені такі порушення вимог природоохоронного законодавства:

 1. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря отримано без урахування усіх наявних джерел викиду;
 2. допускається перевищення нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин кар’єрних вод за показниками: БСК5, ХСК, сульфати, сухий залишок, нітрит-іони, хлорид-іони, залізо загальне, що свідчить про недотримання підприємством умов дозволу на спеціальне водокористування;
 3. допускається провадження господарської діяльності з недотриманням умов, встановлених висновком державної екологічної експертизи в частині здійснення викидів, водопостачання та водовідведення;
 4. не подано повідомлення про початок планованої діяльності, не підготовлено звіт про оцінку впливу на довкілля та не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля на діяльність кар’єрів та видобування корисних копалин відкритим способом, їх перероблення чи збагачення на місці на площі понад 25 гектарів або видобування торфу на площі понад 150 гектарів;
 5. не вжито заходів щодо недопущення видалення відпрацьованих мастил (олив) шляхом їх спалювання;
 6. допущено самовільне заняття та використання частини земельної ділянки для розміщення місця видалення відходів «Піонерна насип (північ Західного відвалу)»;
 7. верхній родючий шар ґрунтового покриття частини земельних ділянок під місцем видалення відходів «Піонерна насип (північ Західного відвалу)» не знято і не перенесено, що призвело до його псування та знищення, та, як наслідок, до засмічення земельних ділянок відходами виробництва корисних копалин;
 8. здійснюється експлуатація місця видалення відходів без отримання висновку з оцінки впливу на довкілля або висновку державної екологічної експертизи.

За результатами перевірки на відповідальних осіб підприємства складено 8 протоколів про адміністративні правопорушення за статтями 82, 53-1, 52, 188-5, частиною 1 статті 78, частиною 1 статті 59, частиною 1 статті 164, частиною 2 статті 91-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та винесено 4 постанови про накладення адміністративних стягнень на суму 4301 грн.

Протоколи, складені за частиною 1 статті 164 та частиною 2 статті 91-5, передані на розгляд до Комсомольського міського суду Полтавської області для прийняття рішення щодо винесення постанов про накладення адміністративних стягнень.

Справи про адміністративні правопорушення за статтею 53-1 та частиною 1 статті 59 КУпАП закриті у зв’язку із наявністю ознак кримінального правопорушення. Матеріали перевірки готуються для передачі в правоохоронні органи.

За результатами проведеного заходу щодо ТОВ “Єристівський ГЗК” розраховано збитки, заподіяні державі, та пред’явлено три претензії до добровільного відшкодування:

 1. на суму 254 310 грн.  – за наднормативний скид зворотних вод у водний об’єкт,
 2. на суму 18 112 364 грн. – за самовільне зайняття земельної ділянки,
 3. на суму 768 218 467 грн. –  за засмічення земельної ділянки.

Про результати перевірки проінформовано Управління СБУ в Полтавській області та Територіальне управління ДБР у м. Полтава, – йдеться у повідомленні ДЕІ.

ТОВ “Єристівський ГЗК” засновано в 2008 р.. Статутний капітал – понад 8,2 млрд грн. Реєстрація – м. Горішні Плавні (колишній Комсомольськ), Полтавська обл.. Кінцевий бенефіціарний власник компанії – Ferrexpo PLC (London). Засновники: Феррекспо АГ (99,999% Швейцарія) і ТОВ “Феррекспо Сервіс” (0,001%, Україна, Київ). Генеральний директор Єристівського ГЗК – Крістофер Метью Соціо. ТОВ “Єристівський ГЗК” володіє дійсним спецдозволом №2768 на видобування кварцитів залізистих родовища Єристівське (дійсний до 2032 року).

Компанія Ferrexpo за 12 місяців 2020 року сплатила понад 4,5 млрд. гривень податків і зборів. В липні 2021 року в групі заявили про запуск сонячної електростанції.  В липні 2020 року в Єристівському ГЗК заявили про запуск пілотного для України проекту використання автономних самоскидів. Першим “безпілотником” в кар’єрі Єристівського ГЗК став Caterpillar 793D.